RSMF2FB20K0
RSMF2FB20K0
RSMF2FB20K0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RSMF2FB20K0
  • Description
    RES 20K OHM 1% 2W AXIAL
  • Delivery Services
20 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Quick Inquiry
RSMF2FB20K0
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)