RSSAN-10A
Manufacturer
IDECDescription
SOLID STATE RELAY 10A
Request for Quotation
RSSAN-10A
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A)
RSSAN-10A
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | RSS |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input | 90 ~ 280VAC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 660 V |
| Load Current | 10 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |