RTF16C3A
RTF16C3A
RTF16C3A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RTF16C3A
  • Manufacturer
    C&K
  • Description
    SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
  • Delivery Services
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Quick Inquiry
RTF16C3A
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer C&K
Series RTF
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Hexadecimal Complement
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 100mA
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Actuator Level Raised
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.291" (7.39mm)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.050" (1.27mm), Half
Washable No
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.283" (7.20mm)