RTF16C3K
RTF16C3K
RTF16C3K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RTF16C3K
  • Description
    SW ROTARY DIP HEX COMP 0.1A 5V
  • Delivery Services
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Quick Inquiry
RTF16C3K
Series RTF
Packaging Bulk
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 100mA
Voltage Rating 5VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.272" (6.90mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.283" (7.20mm)