RV8H-2S-D12
Manufacturer
IDECDescription
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V
Request for Quotation
RV8H-2S-D12
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil DIN Rail
RV8H-2S-D12
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 6 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Nom |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 32 mA |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 9.6 VDC |
| Must Release Voltage | 0.84 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 375 Ohms |
| Base Product Number | RV8H-2S |
| Product Attribute |  |
| Part Number | RV8H-2S-D12-C1D2 | RV8H-2S-D18 | RV8H-2S-D18-C1D2 | RV8H-2S-AD110 |
| Manufacturer | IDEC | IDEC | IDEC | IDEC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V | RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 120V |