RV8H-2S-D18-C1D2
Manufacturer
IDECDescription
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V
Request for Quotation
RV8H-2S-D18-C1D2
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 18VDC Coil DIN Rail
RV8H-2S-D18-C1D2
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Voltage | 18VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 6 A |
| Switching Voltage | 250VAC - Nom |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 24 mA |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 14.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.26 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 750 Ohms |