RV8H-2S-D18
RV8H-2S-D18
RV8H-2S-D18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RV8H-2S-D18
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 18VDC Coil DIN Rail
Quick Inquiry
RV8H-2S-D18
Mounting Type DIN Rail
Coil Voltage 18VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 6 A
Switching Voltage 250VAC - Nom
Load - Max Switching -
Coil Current 24 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1.26 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 750 Ohms
Base Product Number RV8H-2S
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RV8H-2S-D12 RV8H-2S-D12-C1D2 RV8H-2S-D18-C1D2 RV8H-2S-AD110
Part Number RV8H-2S-D12 RV8H-2S-D12-C1D2 RV8H-2S-D18-C1D2 RV8H-2S-AD110
Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 18V RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 120V