SFM5600BFMANHWS
Manufacturer
Vishay Electro-FilmsDescription
SFM 10% 250PPM WS
Datasheet
DatasheetPackage
0202 (0505 Metric)
Request for Quotation
SFM5600BFMANHWS
lmages are for reference only.SFM5600BFMANHWS
SFM 10% 250PPM WS
Datasheet0202 (0505 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
56 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0202 (0505 Metric) Bonding Mountable, Moisture Resistant Thin Film
SFM5600BFMANHWS
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Electro-Films |
| Series | SFM |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 56 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Bonding Mountable, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case | 0202 (0505 Metric) |
| Supplier Device Package | 0202 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.020" L x 0.020" W (0.50mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.012" (0.30mm) |