SM6227FB5R60
SM6227FB5R60
SM6227FB5R60
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM6227FB5R60
  • Description
    RES 5.6 OHM 1% 3W 6227
  • Delivery Services
5.6 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Quick Inquiry
SM6227FB5R60
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series SM
Resistance 5.6 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Ratings -
Size / Dimension 0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Height - Seated (Max) 0.265" (6.73mm)