Part Number
SM6227FT500R
Manufacturer
Stackpole Electronics IncDescription
RES 500 OHM 1% 3W 6227
Datasheet
DatasheetPackage
6227 J-Lead
In Stock
93,376 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

SM6227FT500R
lmages are for reference only.SM6227FT500R
RES 500 OHM 1% 3W 6227
Datasheet6227 J-Lead
93,376 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

500 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
SM6227FT500R

| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | SM |
| Resistance | 500 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 3W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Package / Case | 6227 J-Lead |
| Supplier Device Package | 6227 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.265" (6.73mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | SM6227FT50L0 | SM6227FT50R0 | SM6227FT511R | SM6227FT51R1 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RES 0.05 OHM 1% 3W 6227 | RES 50 OHM 1% 3W 6227 | RES 511 OHM 1% 3W 6227 | RES 51.1 OHM 1% 3W 6227 |
| Series | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |