SMB15J51CA-TP
SMB15J51CA-TP
SMB15J51CA-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMB15J51CA-TP
  • Delivery Services
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMB15J51CA-TP
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)