SMB15J54CA-TP
SMB15J54CA-TP
SMB15J54CA-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMB15J54CA-TP
  • Manufacturer
    Micro Commercial Co
  • Description
    Interface
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
87.1V Clamp 17.22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMB15J54CA-TP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.22A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)