SMS12.TCT
SMS12.TCT
SMS12.TCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMS12.TCT
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    TVS DIODE 12VWM 23VC SOT23-6
  • Package
    SOT-23-6
  • Delivery Services
23V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
Quick Inquiry
SMS12.TCT
Manufacturer Semtech Corporation
Series SMS
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 350W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 135pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)