SMS12CT1G
SMS12CT1G
SMS12CT1G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMS12CT1G
  • Manufacturer
    onsemi
  • Description
    TVS DIODE 12VWM 23VC 6TSOP
  • Package
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Delivery Services
23V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-TSOP
Quick Inquiry
SMS12CT1G
Manufacturer onsemi
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 350W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 120pF @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)