SMUA203PET
Manufacturer
OhmiteDescription
TRIMMER 20KOHM 0.125W J LEAD TOP
Request for Quotation
SMUA203PET
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
20 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
SMUA203PET
| Category | Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | SMU |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Resistance | 20 kOhms |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Number of Turns | 1.0 |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Resistive Material | Cermet |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | J Lead |
| Size / Dimension | Square - 0.134" x 0.126" Face (3.40mm x 3.20mm) |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | SMUA203PET | SMUA101PET | SMUA102PET | SMUA103PET |
| Manufacturer | Ohmite | Ohmite | Ohmite | Ohmite |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TRIMMER 20KOHM 0.125W J LEAD TOP | TRIMMER 100OHM 0.125W J LEAD TOP | TRIMMER 1K OHM 0.125W J LEAD TOP | TRIMMER 10KOHM 0.125W J LEAD TOP |