SMUA500PET
SMUA500PET
SMUA500PET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMUA500PET
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    TRIMMER 50 OHM 0.125W J LEAD TOP
  • Delivery Services
50 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
SMUA500PET
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Ohmite
Series SMU
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.134" x 0.126" Face (3.40mm x 3.20mm)