SMUA501PET
SMUA501PET
SMUA501PET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMUA501PET
  • Description
    TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP
  • Delivery Services
500 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
SMUA501PET
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 Ohms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.134" x 0.126" Face (3.40mm x 3.20mm)