TB009-508-13BE
TB009-508-13BE
TB009-508-13BE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TB009-508-13BE
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
  • Delivery Services
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Quick Inquiry
TB009-508-13BE
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Same Sky
Series TB009-508
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 13
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-26 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Blue
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - Plating Copper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)