TEP 100-3611UIR
TEP 100-3611UIR
TEP 100-3611UIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEP 100-3611UIR
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 100W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 9V - 75V Input
Quick Inquiry
TEP 100-3611UIR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEP 100UIR (100W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Quarter Brick
Control Features -
Approval Agency CB, cURus
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TEP 100-3611UIR TEP 100-3612UIR TEP 100-3613UIR TEP 100-3615UIR
Part Number TEP 100-3611UIR TEP 100-3612UIR TEP 100-3613UIR TEP 100-3615UIR
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 100W DC DC CONVERTER 12V 100W DC DC CONVERTER 15V 100W DC DC CONVERTER 24V 100W