TEP 100-3612UIR
TEP 100-3612UIR
TEP 100-3612UIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEP 100-3612UIR
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 100W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 8.35A 9V - 75V Input
Quick Inquiry
TEP 100-3612UIR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEP 100UIR (100W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 8.35A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Quarter Brick
Control Features -
Approval Agency CB, cURus
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV