TEP 100-3615UIR
TEP 100-3615UIR
TEP 100-3615UIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEP 100-3615UIR
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 100W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 9V - 75V Input
Quick Inquiry
TEP 100-3615UIR
Manufacturer Traco Power
Series TEP 100UIR (100W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.2A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 88%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV