TFSSB100RFE
TFSSB100RFE
TFSSB100RFE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TFSSB100RFE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 100 OHM 1% 1/2W SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
100 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Nonstandard Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
TFSSB100RFE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series TFSS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.433" L x 0.217" W (11.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)