TFSSB2K20FE
TFSSB2K20FE
TFSSB2K20FE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TFSSB2K20FE
  • Description
    RES 2.2K OHM 1% 1/2W SMD
  • Delivery Services
2.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Nonstandard Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
TFSSB2K20FE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.433" L x 0.217" W (11.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)