TFSSB1K50JE
Manufacturer
OhmiteDescription
RES 1.5K OHM 5% 1/2W SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
TFSSB1K50JE
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1.5 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Nonstandard Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film
TFSSB1K50JE
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | TFSS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 1.5 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.217" W (11.00mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |