TLN1553-1
TLN1553-1
TLN1553-1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TLN1553-1
  • Manufacturer
    iNRCORE, LLC
  • Description
    TRANSFORMER PBC
  • Delivery Services
Interface, MIL-STD-1553 Pulse Transformer 1CT:1CT, 1CT:0.707CT Through Hole
Quick Inquiry
TLN1553-1
Get the Price Now!
Specifications
Category Transformers - Pulse Transformers -
Manufacturer iNRCORE, LLC
Series -
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
Transformer Type Interface, MIL-STD-1553
Inductance -
ET (Volt-Time) -
Turns Ratio - Primary:Secondary 1CT:1CT, 1CT:0.707CT
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.155" (3.94mm)