TLN1553-5
Manufacturer
iNRCORE, LLCDescription
TRANSFORMER PBC
Request for Quotation
TLN1553-5
lmages are for reference only.TLN1553-5
TRANSFORMER PBC
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Interface, MIL-STD-1553 Pulse Transformer 1CT:2.12CT, 1CT:1.5CT Through Hole
TLN1553-5
| Category | Transformers - Pulse Transformers - |
| Manufacturer | iNRCORE, LLC |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Transformer Type | Interface, MIL-STD-1553 |
| Inductance | - |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1CT:2.12CT, 1CT:1.5CT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.155" (3.94mm) |