TLN1553-3
TLN1553-3
TLN1553-3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TLN1553-3
  • Delivery Services
Interface, MIL-STD-1553 Pulse Transformer 1.25CT:1CT, 1.66CT:1CT Through Hole
Quick Inquiry
TLN1553-3
ET (Volt-Time) -
Turns Ratio - Primary:Secondary 1.25CT:1CT, 1.66CT:1CT
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.155" (3.94mm)