TPI 180-115A-M
Manufacturer
Traco PowerDescription
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Request for Quotation
TPI 180-115A-M
lmages are for reference only.TPI 180-115A-M
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
TPI 180-115A-M
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Traco Power |
| Series | TPI 180A-M (180W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 12 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 1.24" H (76.2mm x 50.8mm x 31.5mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, EAC, UKCA |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 150W (180W Forced Air) |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input |
| Standard Number | 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | TPI 180-115-M | TPI 180-112-M | TPI 180-112A-M | TPI 180-124-M |
| Manufacturer | Traco Power | Traco Power | Traco Power | Traco Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | AC/DC CONVERTER 15V 150W | AC/DC CONVERTER 12V 150W | AC/DC CONVERTER 12V 150W | AC/DC CONVERTER 24V 150W |
| Series | TPI 180-M (180W) | TPI 180-M (180W) | TPI 180A-M (180W) | TPI 180-M (180W) |