TX2SS-L2-24V-W
Manufacturer
Panasonic Electric WorksDescription
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Request for Quotation
TX2SS-L2-24V-W
lmages are for reference only.TX2SS-L2-24V-W
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TX2SS-L2-24V-W
| Category | Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps - |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Series | TX |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 2 A |
| Switching Voltage | 220VDC - Max |
| Load - Max Switching | 440VA |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Features | - |
| Termination Style | Gull Wing |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 4 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver (Ag), Gold (Au) |
| Approval Agency | BSI, cURus |
| Relay Type | Telecom |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | TX2SS |
| Coil Current | 4.2 mA |
| Coil Resistance | 5.76 kOhms |