TXD2SS-2M-12V
TXD2SS-2M-12V
TXD2SS-2M-12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXD2SS-2M-12V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form D) Surface Mount
Quick Inquiry
TXD2SS-2M-12V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX-D
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form D)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Gull Wing
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number TXD2SS
Coil Current 20.8 mA
Coil Resistance 576 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TXD2SS-2M-12V-W TXD2SS-2M-12V-X TXD2SS-2M-12V-Y TXD2SS-2M-12V-Z
Part Number TXD2SS-2M-12V-W TXD2SS-2M-12V-X TXD2SS-2M-12V-Y TXD2SS-2M-12V-Z
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V