TXD2SS-2M-12V-Z
TXD2SS-2M-12V-Z
TXD2SS-2M-12V-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXD2SS-2M-12V-Z
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form D) Surface Mount
Quick Inquiry
TXD2SS-2M-12V-Z
Series TX-D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form D)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Base Product Number TXD2SS
Coil Current 20.8 mA
Coil Resistance 576 Ohms