TXD2SS-2M-12V-W
TXD2SS-2M-12V-W
TXD2SS-2M-12V-W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXD2SS-2M-12V-W
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TXD2SS-2M-12V-W
Series TX-D
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Base Product Number TXD2SS
Coil Current 20.8 mA
Coil Resistance 576 Ohms