ULD2G4R7MPD
ULD2G4R7MPD
ULD2G4R7MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD2G4R7MPD
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD2G4R7MPD
Series ULD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 61 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 122 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ULD2G4R7MPD1TD ULD2G010MED ULD2G010MED1TA ULD2G010MED1TD
Part Number ULD2G4R7MPD1TD ULD2G010MED ULD2G010MED1TA ULD2G010MED1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH