ULD2G4R7MPD1TD
ULD2G4R7MPD1TD
ULD2G4R7MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD2G4R7MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD2G4R7MPD1TD
Series ULD
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 61 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 122 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)