ULS-3.3/30-D48NH-C
ULS-3.3/30-D48NH-C
ULS-3.3/30-D48NH-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULS-3.3/30-D48NH-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 100W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 30A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
ULS-3.3/30-D48NH-C
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series ULS (100W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 30A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 91%
Package / Case 8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension 1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Base Product Number ULS-3.3
Voltage - Isolation 2.25 kV