ULS-3.3/30-D48NM-C
ULS-3.3/30-D48NM-C
ULS-3.3/30-D48NM-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULS-3.3/30-D48NM-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 100W
  • Package
    8-SMD Module, 1/16 Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 30A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
ULS-3.3/30-D48NM-C
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series ULS (100W)
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 30A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 91%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension 1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Base Product Number ULS-3.3
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ULS-3.3/30-D48N-C ULS-3.3/30-D48NH-C ULS-3.3/30-D48NM-C ULS-3.3/30-D48P-C
Part Number ULS-3.3/30-D48N-C ULS-3.3/30-D48NH-C ULS-3.3/30-D48NM-C ULS-3.3/30-D48P-C
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 3.3V 100W DC DC CONVERTER 3.3V 100W DC DC CONVERTER 3.3V 100W DC DC CONVERTER 3.3V 100W