UPJ1J101MHD6
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Request for Quotation
UPJ1J101MHD6
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
UPJ1J101MHD6
| Series | UPJ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 200 mOhms |
| Product Attribute |  |
| Part Number | UPJ1J101MHD6TO | UPJ1J101MPD | UPJ1J101MPD1AA | UPJ1J101MPD1TD |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 63V POLAR | CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH |