UPJ1J122MHD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Request for Quotation
UPJ1J122MHD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
UPJ1J122MHD
| Series | UPJ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1200 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.21 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.51 A @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 34 mOhms |