UPJ1J102MHD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Request for Quotation
UPJ1J102MHD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
UPJ1J102MHD
| Series | UPJ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.37 A @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 37 mOhms |
| Product Attribute |  |
| Part Number | UPJ1J102MHD6 | UPJ1J100MDD | UPJ1J100MDD1TA | UPJ1J101MHD6 |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL | CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH | CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH |