UPJ2A330MPD
UPJ2A330MPD
UPJ2A330MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A330MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A330MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 169 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 299 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 380 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ2A330MPD1TA UPJ2A330MPD1TD UPJ2A330MPD6 UPJ2A330MPD6TD
Part Number UPJ2A330MPD1TA UPJ2A330MPD1TD UPJ2A330MPD6 UPJ2A330MPD6TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH