UPJ2A330MPD6TD
UPJ2A330MPD6TD
UPJ2A330MPD6TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A330MPD6TD
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A330MPD6TD
Series UPJ
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 166 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 293 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Base Product Number -
Impedance 420 mOhms
Description CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH