UPJ2A330MPD6
UPJ2A330MPD6
UPJ2A330MPD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A330MPD6
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A330MPD6
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 166 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 293 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Base Product Number -
Impedance 420 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ2A330MPD UPJ2A330MPD1TA UPJ2A330MPD1TD UPJ2A330MPD6TD
Part Number UPJ2A330MPD UPJ2A330MPD1TA UPJ2A330MPD1TD UPJ2A330MPD6TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH