UPJ2A391MHD
UPJ2A391MHD
UPJ2A391MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A391MHD
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
  • Delivery Services
390 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A391MHD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.73 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Base Product Number -
Impedance 53 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ2A391MHD1CT UPJ2A391MHD6 UPJ2A010MDD UPJ2A010MDD1TA
Part Number UPJ2A391MHD1CT UPJ2A391MHD6 UPJ2A010MDD UPJ2A010MDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100V POLAR CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH