UPJ2A391MHD1CT
UPJ2A391MHD1CT
UPJ2A391MHD1CT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A391MHD1CT
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100V POLAR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
390 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A391MHD1CT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.73 A @ 200 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)