UPJ2A391MHD6
UPJ2A391MHD6
UPJ2A391MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ2A391MHD6
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
  • Delivery Services
390 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ2A391MHD6
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Base Product Number -
Impedance 62 mOhms