USP1V100MDD
USP1V100MDD
USP1V100MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USP1V100MDD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USP1V100MDD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series USP
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 55.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)