USP1V3R3MDD1TE
USP1V3R3MDD1TE
USP1V3R3MDD1TE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USP1V3R3MDD1TE
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL TH
  • Delivery Services
3.3 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USP1V3R3MDD1TE
Series USP
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)