USP1V3R3MDD
USP1V3R3MDD
USP1V3R3MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USP1V3R3MDD
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL TH
  • Delivery Services
3.3 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USP1V3R3MDD
Series USP
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute USP1V3R3MDD1TE USP1V100MDD USP1V220MDD USP1V220MDD1TD
Part Number USP1V3R3MDD1TE USP1V100MDD USP1V220MDD USP1V220MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH