USR0G221MDD
USR0G221MDD
USR0G221MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0G221MDD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0G221MDD
Series USR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute USR0G221MDD1TE USR0G221MDD1TP USR0G101MDD USR0G330MDD
Part Number USR0G221MDD1TE USR0G221MDD1TP USR0G101MDD USR0G330MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL TH