USR0G331MDD1TE
USR0G331MDD1TE
USR0G331MDD1TE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0G331MDD1TE
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0G331MDD1TE
Series USR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 247.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)